D A M D A N    D Ü Ş E N L E R İ N     H İ K A Y E L E R İ

NASIL İYİLEŞTİM?

6 - TİROİDİMİ ALDIRMAKTAN NASIL KURTULDUM?

Sağlıklı Yaşıyoruz Ailesi üyeleri, Karatay Sağlıklı Beslenmesi ile tiroidini aldırmaktan nasıl kurtulduklarını anlatıyorlar.

Siz de tiroidinizi aldırmaktan kurtulma hikayenizi paylaşmak isterseniz, Sağlıklı Yaşıyoruz sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Not : Bu yazı dizisindeki tüm iyileşme hikayeleri örnek olması için verilmiştir. Herkesin durumu kendine özeldir. Mutlaka doktorunuza danışınız.

______________________________________________________________________________________________________

1- Yıl 2013 üç adet nur topu gibi nodülüm olduğunu öğrendim. 

Özel Marmaris Hastanesinde gittiğim Endokrinolog Doç. Dr. M.T. bu ultrasonografi sonucunu gördükten sonra biyopsi yapılmasını istedi.

Buna göre;

Sağ lobda 17 x 8,5 x 12,5 mm

Sağ lobda 10 x 9 mm

Sol lobda 6,6 x 4,2 mm boyutlarında 3 adet nodül olduğu belirlendi. Bu da görüntüleriBiyopsi yapıldı ve tetkik için İzmir'e gönderildi. Derken aşağıdaki biyopsi sonucum geldi. Bu biyopsi sonucuna bakan endokrinolog doktorumuz "Çok acil değil ama altı ay içinde tiroidinizi aldırmanız gerekiyor." dedi. 


2- Tiroidimi aldıracak iyi bir doktor arayışındayken Ağustos 2013'te Prof. Dr. Canan Karatay ile tanıştık.


Ben ve eşim Ağustos 2011 de Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC'si Karatay Diyeti kitabını okuyarak pek çok hastalığımızdan ve ben 50 kilodan eşim Nurçin de 27 kilodan kurtulmuştuk.

Canan Hoca ile irtibat kurarak 50 kilo vermem münasebetiyle bir yemek organize etmek istediğimizi bildirdik ve Datça'ya davet ettik.  Canan Hoca da bizi kırmadı ve davetimizi kabul etti. Kendisiyle ilk kez Ağustos 2013 te yüz yüze geldik. 


Canan Hoca bizim eve geldiğinde sağlık dosyamızı görmek istedi. Ben de kendisine "Hocam her şeyimiz çok çok iyi ben sadece bir ara tiroidimi aldıracağım, üç adet nodül varmış iyi bir doktor arıyorum." dedim. Canan Hoca "Ben bakayım bir." deyip dosyayı elimden aldı. Şöyle bir baktıktan sonra "Hayır Okan Bey, tiroidinizi aldırmanıza  gerek yok. "Siz zaten sağlıklı besleniyorsunuz buna ilave olarak D Vitamininizi 80, B 12 Vitamininizi de 800 düzeyinde tutarsanız bir de vereceğim bir iyot takviyesini kullanırsanız aldırmanıza gerek kalmaz" dedi.

Aldığımız 8 TL lik bir kitap sayesinde bizim pek çok hastalıktan ve içtiğimiz onbinlerce ilaçtan kurtulmamızı sağlayan Canan Hocanın bu sözleri beni inanılmaz mutlu etmişti. Tabii ki Canan Hocanın dediklerini harfiyen uyguladım.

  • Önce D Vitaminimi 80 ng/ml ye daha sonrasında da 100 ng/ml 'ye ulaştırdık.
  • B 12 Vitamini düzeyimi 800 pg/ml 'ye ardından da 1000 pg/ml ye ulaştırıp bu düzeyde kalmasını sağladık. 
  • Iodoral isimli bir iyot hapını yurt dışından temin ederek her gün kullanmaya başladım.  

3-  Yıl 2014 nur topu gibi nodüllerimden biri sizlere ömür diğerlerinde de küçülme var. Radyolog şaşkın "Siz hangi ilaçları kullanıyorsunuz çok merak ettim." diyor.  


08.07.2014 'te aşağıda tetkik sonuçlarını göreceğiniz ultrasonografi yapıldı. Dr. Şakir Tufan Bey nodülleriniz şekil değiştirmiş deyince ben önce korktum, sonra anladım ki bu olumlu yöndeymiş. Nodülün biri yok olmuş diğerlerinde de küçülme var. Bana "Siz bunu nasıl başardınız hangi ilaçları kullanıyorsunuz çok merak ettim." dedi. Benim yanıtımı duyduğu zaman yüzündeki şaşkınlığı görmeliydiniz. Çünkü benim yanıtım çok değişik bir yanıttı. "Ben ilaç kullanmıyorum, Karatay Sağlıklı Beslenmesini uyguluyorum, D Vitaminimi 100, B 12 Vitaminimi de 1000 düzeyinde tutmaya çalışıyorum bir de Iodoral isimli iyot takviyesi alıyorum." dediğimde Dr. Şakir Bey hemen atıldı ve "Sizde hipertiroid var, sizin iyot almanız son derece yanlış bunu size kim söyledi?" dedi.  Ben de Canan Karatay deyince "Olamaz, bunu bir doktor asla söyleyemez, bu işte bir yanlışlık var, mutlaka Canan Hoca'ya sorun" dedi.  Yani doktorumuz benim iyot  almamam konusunda son derece emindi. Ben de bakın sonuçlar ortada deyince "Siz yine sorun" diye ısrar etti. Ben de eve gelir gelmez Canan Hocaya bu gelişmeyi aktarıp iyot konusunu sordum. Canan Hoca güldü ve "Okan Bey aynen devam!" dedi. İşte doktorlar arasında böyle farklar var. Birinin siyah dediğine öbürü tam tersini beyaz diyor. Yani grinin tonları gibi değil beyaz ile siyah arasındaki fark kadar fark. 

Yaklaşık bir yılda nodülün birinin yok olması diğerlerinin de küçülmesi zaten Canan Hocanın zerre kadar kuşku duymadığım haklılığını ispat etmişti 

Sağ Lobta 17 ,5 x 11,5 x 8,3 

Sağ lobta 8,5 x 6,6 

Sol lobtaki nodül birinci senenin sonunda sizlere ömür. Bu da görüntüleri4- Yıl 2015 ikinci nodül de sizlere ömür, kaldı küçülmüş tek nodül


Bugün yine ultrasonografi yaptırdım ve bir doktor şaşkınlığı daha yaşadım. Dr. Erol Eraydın bir önceki ikinci nodülü bulabilmek için çok uğraştı. Öyle yaptı çıkmadı böyle yaptı çıkmadı ve sonunda "Siz ne ilaç kullanıyorsunuz, nasıl başardınız?" sorusu yine aynen geldi. Sanırım insanlarda nodüller büyürken benimkiler hem küçülüyor hem de yok oluyor, bu da garip geliyor . Tabii ki ikinci nodülü de kaybetmiş olmanın mutluluğu içinde bu yaşadıklarımı kaleme almak istedim.  

Sağ lobda 10 x 6 .14 mm boyutlarında 

Sağ lobtaki ikinci nodül de sizlere ömür. 


Bu da arkadaşlarını yolcu ettiğimiz tek kalan nodülümün görüntüsü


5- Yıl 2016 Son kalan nodül inatçı çıktı. 1 mm küçülmüş ama henüz yok olmamış. 

28.12.2016'da  yine ultrasonografi yaptırdım. Dr. Erol Eraydın "hiç büyüme yok ve ameliyat sınırlarının altında. 1mm de küçülmüş." dedi. açıkçası ben biraz bozuldum daha çok küçülecek diye tahmin ediyordum ama bu son nodül  benden de inatçı çıktı. Bakalım o mu inatçı ben mi daha inatçıyım. Hep birlikte göreceğiz. 

Sağ lobda 9 x 6 x 14 mm boyutlarında 

Bu da radyoloji raporu: 


Bu da görüntülemesi


Tirodimdeki nodüllerin boyutu ne idi ne oldu?


Yıllar

1. Nodül (sağ Lob)

 2. Nodül (sağ lob)

3. Nodül (sol lob)

2013

17 x 12,5 x 8,5 mm

10 x 9 mm

6,6 x 4,2 mm

2014

17,5 x 11,5 x 8,3

8,5 x 6,6 mm

Yok oldu...

2015

14 x 10 x 6

Yok oldu...


2016

14 x 9 x 62017

Bakalım ne olacak? 
SONUÇ: Şayet Endokrinolog Doç Dr. M.T 'yi dinleseydim şu anda tiroidim olmayacaktı ve her gün ölene kadar tiroid ilacı içmek zorundaydım. Sürekli rapor alıp, ilaç yazdırıp  ilaç şirketlerine hizmet ediyor olacaktım. Binlerce kez teşekkürler Prof. Dr. Canan Karatay'a. Bir tek ilaç kullanmadan sadece vitamin ve minerallerle vücudumun bağışıklık sistemini güçlendirerek beni bu ameliyattan ve nodüllerimin ikisinden kurtardınız. Üçüncüsü de gittikçe küçülüyor. Sanırım bir veya iki sene içinde o son nodül de yok olacak ve nodülsüz bir yaşam nasıl oluyormuş onu da göreceğim.

Canan Hocaya doktorların neden kızdığını çok çok iyi anlıyorum. Herkes benim gibi bağışıklık sistemini güçlendirip ameliyattan kurtulursa, nezle grip vb olmazsa doktorlar ne yapacak, ilaççılar kime ilaç satacak, eczacılar ne yapacak vb.  Allah'tan bizim kılavuzumuz Canan Karatay. Kimse kusura bakmasın, kılavuzu karga olanlar biraz düşünsün. Bu hikaye, son tiroid nodülü tamamen yok olana kadar devam edecek.

A. Okan Çağlar

______________________________________________________________________________________________________

"Damdan Düşenlerin Hikayeleri - Nasıl İyileştim?" serisinin tüm yazıları için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://woto.com/damdan-dusenler

1) Gut hastalığını nasıl yendim?

2) Karaciğer değerlerimi nasıl düzelttim?

3) Crohn ve IBS (Hassas Bağırsak Sendromu) hastalıklarını nasıl yendim?

4) Alerjik rinitten nasıl kurtuldum?

5) Çağın hastalığı fibromiyaljiden nasıl kurtuldum?

6) Tiroidimi aldırmaktan nasıl kurtuldum?

______________________________________________________________________________________________________

Sağlıklı Yaşıyoruz