(<Mavi renkli ve altçizgili> tüm yazılara ayrıntılar için tıklayabilirsiniz.)


 Güncel Homeopati Etkinliklerim 


 • Bu sayfanın ortalarına doğru beni google blog ya da facebook sayfalarında takip edebilmeniz için gerekli linkleri bulabilirsiniz. Eğer sağlık-homeopati paylaşımlarım nedeniyle benimle iletişimde kalmak istiyorsanız, bunu bu sayfada ilan ettiğim facebook sayfaları ve gruplar üzerinden yapınız ve kendi kişisel facebook sayfama arkadaşlık isteği göndermeyiniz. Çünkü orası gerçekten yüzyüze görüştüğüm dostlar için, kişisel sayfamda sağlık paylaşımları yapmıyorum .

 • Vitamingiller ile yaptığımız homeopatik ilk yardım derslerini tamamladık. 8 ders teori ve 8 ders ilaç kullanımı ile 23 ilacın ilk yardımda nasıl kullanılacağını anlattık. Dersleri dilerseniz internete bağlı iken, dilerseniz dosyaları telefon, tablet ve bilgisayara indirdikten sonra internete bağlı değilken dinleyebilirsiniz. Şimdi 3. sezonda size Türkiye'nin Homeopatları'nı tanıtıyoruz. Homeopat iseniz ve röportajımızda yer almak istiyorsanız lütfen haber veriniz. Röportajları Google'ın Hangouts programı üzerinden yapıyoruz, fiziksel buluşma gerekmiyor. Yani evinizde, çayınızı içerken görüşme ve kayıt gerçekleşiyor. Detaylar burada.

 • Boeninnghousen'in Belirti Rehberini(Terapötik Cep Kitabı) Türkçeye çevirdim. İnternetten erişip kullanabilir, homeopatik analiz yapabilirsiniz. Tasarımı Ken'tin Belirti Rehberinden farklı olduğu için önce biraz yadırgayabilirsiniz. Kullanma zorluğu çekenleri Kolay Homeopati kursuna bekliyorum. Program ÜCRETSİZ. Kullanmak için sanki gmail, facebook kullanır gibi kaydolmanız yeterli, ardından gönderilen e-postayı tıklayıp adresinizi doğrulamanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra analiz ekranına geçebilmek için haliyle önce bir hasta kaydı oluşturmanız lazım, sonra da Yeni Görüşme ve Kutup Analizi düğmelerine sırayla tıklayarak analiz sayfasına ulaşabilirsiniz. Profesyonel homeopatların kullandığı ciddi bir programdır. Homeopati eğitiminiz yoksa, ne yaptığınızı bilmeden sağını solunu kurcalayarak kendi kendinizi tedavi etmeye kalkmayınız. Ama temel bir eğitimin ardından, aldığınız eğitimin derinliğine, tıp bilginize ve yasal yetkilerinize bağlı olarak daha ciddi durumlar için homeopatik analiz yapmanız mümkün. Program şu anda beş ülkede kullanılmakta ve anket sonuçları homeopatinin kapsama alanına giren 100 durumun 85'inin bu program ile yapılan analizler ile tedavi edilebileceğini göstermekte. Elbette ki, söz konusu hastalık ne kadar ciddi ve ilerlemiş ise, bu programı kullanarak vaka analizi yapan kişinin tıp ve homeopati bilgisinin de o derece derin olması gerekiyor.Önemli ve ciddi hastalıklar için mutlaka uzman bir doktor-homeopata gidiniz. Nezle, grip, hafif yaralanmalar gibi ilk yardım alanındaki konular için bu program sayesinde kendi kendinize daha büyük bir farkındalıkla yardım edebilirsiniz.


 Homeopati Nedir? 

Homeopati, ucuz, etkili, doğal bir tedavi metodudur. Pek çok hastalık için ya da kaza gibi, yaralanma gibi acil durumlarda ise ilk yardım amacıyla ve iyileşmeyi hızlandırmak için güvenle kullanılabilir. Geçmek bilmeyen kronik şikayetler için yapılan homeopatik bir tedavinin ardından sadece tek bir şikayetiniz değil, bütün hastalıklarınız iyileşmeye başlar.

Doğru uygulandığında, yan etkisi  yoktur. Yani, bir ilacın arzu edilmeyen etkileri nedeniyle başka bir ilacı daha koruyucu olarak vermek gerekmez. Aslında homeopatik tedavide mutlaka bir seferde bir ilaç verilir. Ancak etkili bir iyileşme için bu ilacın titizlikle seçilmesi gerekmektedir. Çünkü homeopati bir kişiye ilaç önerirken bunu o kişinin tek bir hastalığına yönelik olarak yapmaz, homeopatide hastalık isminin bir önemi yoktur. Herkes, sağlığını bozan etkiye kendine has tepkiler vermektedir. Homeopatın amacı her bir bireyin sadece kendine özgü olarak geliştirdiği bu bireysel tepkileri iyice anlayarak, bu kişiyi bütünüyle ve kökünden iyileştirecek olan ilacı bulmaktır. O nedenle bir homeopatik değerlendirme iki saate yakın sürebilir, size sizinle ilgili çok ayrıntılı sorular sorulabilir. Bazen size alakasız ve gereksiz gelebilecek soruların sonunda aslında neden hasta olduğunuza dair ciddi bir farkındalık kazanmanız hiç de sürpriz olmaz. İlaç, siz alır almaz etki etmeye başlar ancak iyileşme süreciniz belli bir noktaya ulaştıktan sonra siz somut değişimleri fark edebilirsiniz. Bu yüzden kökü eskilerde olan iyice yerleşmiş sorunlarınızdan kurtulabilmek için sabırlı olmanız gerekir.

İlaçlar doğada bulunan unsurlar oldukları gibi kullanılarak elde edilir, örneğin papatyadan ilaç yapılacaksa papatyanın tamamı kullanılır, papatya kimyasal bileşenlerine ayrıştırılıp içinden tek bir kimyasal seçilip alınarak kullanılmaz (ama her bitkinin bütün bölümleri her ilaçta kullanılmayabilir). İlaçlar ilaç üretim tesislerinde steril şartlarda, standart ilaç üretim protokollerine uygun olarak üretilmektedir. İlaçlar son derece ucuzdurlar, sıklıkla ağızdan emerek alınırlar. Sanılanın aksine homeopatik ilaçlar sadece bitkilerden elde edilmez, sık kullanılan ilaçlar arasında hayvan ve mineral kökenli ilaçlar da bulunmaktadır. Bitki, hayvan ve mineral kaynaklı ilaçlar dışında özel amaçlarla üretilmiş başka ilaçlar da bulunmaktadır.

Dünyada 70’den fazla ülkede homeopati hukuken tanınan bir tedavi şeklidir, homeopati eğitimini tamamlayan herkes homeopat olabilir ve bunun ön koşulu doktor olmak değildir. Ancak, içinde ülkemizin de bulunduğu bazı ülkeler, homeopatik tedavi yetkisini sadece doktor ve diş hekimlerine ve sadece belli sınırlar dahilinde tanımaktadır.  Bkz. T.C. Sağlık Bakanlığı'nın resmi açıklaması!

Homeopati, 1700’lü yılların sonlarına doğru Dr. Samuel Hahnemann tarafından Almanya’da keşfedilmiştir. Buradan bütün dünyaya yayılmıştır. 1950’lere kadar büyük bir yayılma gösterdikten sonra antibiyotik ve aşıların yaygınlaşması ile bilinirliği azalmıştır.  Antibiyotik ve aşıların sağlığımızı korumaya yetmediğine dair kanıtlar arttıkça yeniden yükselişe geçmiştir. İngiltere kraliyet ailesinin "kraliyet homeopatı" vardır.

Ülkemizde homeopati dernekleri bulunmakta, üniversitelerimizde homeopati eğitimi verilmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı, homeopati ile ilgili yasal düzenlemeleri 2003’den beri yapmaktadır. En son, 2014'te kimlerin ne şekilde icra edebileceği, 2015'te ise homeopati eğitim standartları belirlendi ve Resmi Gazete'de yayınlandı. Homeopatik ilaçların satışı ülkemizde yasal olarak serbesttir ama henüz bir ilaç şirketi ithalat ya da üretim girişiminde bulunmadığı için (ruhsatlandırma) şimdilik eczanelerimizde homeopatik ilaç bulunmamaktadır. Bu nedenle gerekli ilaç hastaya ücretsiz olarak homeopat tarafından verilmektedir. Homeopatinin Türkiye'deki kısa geçmişinde 7 ayrı dernek kuruldu, hepsi ya kadın doktorlar (ya da kadın veterinerler) tarafından kuruldular ya da kurucuları arasında kadınlar başı çekti. Öğrenenlerin de, icra edenlerin de, hasta olarak yararlananların da yaklaşık %80'i kadın. 2013'den beri, her yıl Türkiye'de uluslararası homeopati kongresi bu dernekler aracılığı ile yapılıyor. 2015 ve 2016 yıllarında bir yılda iki uluslararası kongre ülkemizde yapıldı. 2020 yılında ise 75. homeopati dünya kongresi (her yıl başka ülkede yapılıyor) Türkiye'de yapılacak. Bu yedi dernekten üçünün kapıları homeopati öğrenmek isteyen herkese açık, diğerleri için doktor, diş hekimi, eczacı, veteriner vb. olmak gerekiyor: Biri İstanbul'daki Homeopati Derneği, diğeri İzmir'deki Organon Homeopati Derneği, üçüncüsü Ankara'daki Homeopati Vitalist Derneği.

Türkiye'de homeopatik tedavi veren tıp doktorlarının hepsine tek bir liste üzerinden ulaşabilmek şu an için mümkün değil. Size en yakın homeopatı bulabilmek için İzleyebileceğiniz yol homeopati derneklerine sormak olabilir, derneklerin listesine ilk kitabımın tanıtım sayfalarından ulaşabilirsiniz. Bu konuda homeopat arayanlara biraz olsun yardımcı olabilmek için yeni bir girişimde daha bulunduk ve hastaların homeopatları daha kolay arayıp bulması için bir web sitesi kurduk. Aslında ülkemizde bu listede gördüğünüzden daha fazla homeopat var ama yasal düzenlemeler henüz son şeklini almadığı için veya kendi bireysel tercihleri nedeniyle henüz listemizde gözükmeyen homeopatlarımız var : www.woto.com/homeopat


 Serdar Büyüközer kimdir?  

Homeopati öğrenmeye 2010 yılında, İstanbul'daki Homeopati Derneği'nde başladım. Bu eğitime ek olarak Türkiye'de yaşayan veya Türkiye'yi ziyaret eden yabancı öğretmenlerden ek dersler aldım (ve yenileri duyuruldukça hala almaya devam ediyorum). Bu eğitimlerin bazıları iki yıl sürdü, bazıları ise bir kaç günlük seminer şeklinde idi. Sınıf eğitimlerine ek olarak internet üzerinden kısa süreli ve uzun süreli eğitimler de aldım. Bunlardan en kapsamlısı 4 yıllık bir kurs olan ve David Little tarafından hazırlanan Homeopathic Online Education kursudur. 2014 Aralık ayında Homeopati Derneği kursundan mezun oldum. Homeopati ile ilgili olarak iki kitap yazdım, ayrıntıları sayfanın sonunda.

Üyesi olduğum Homeopati Dernekleri:

Bugüne kadar katıldığım Homeopati Kongreleri :

 1. 2013 İstanbul : Geleceğin Tıbbı Homeopati (Homeopati Derneği - 1)
 2. 2013 Quito :The Paradigm of Homeopathic Medicine (LMHI - 68)
 3. 2014 Paris : Homeopathy on the Move, (LMHI - 69)
 4. 2014 Long Beach, CA :Advancing Practise, Acute and Chronic Care (NCH - 8)
 5. 2015 İstanbul : Kronik Hastalıklarda Homeopatinin Başarısı (Homeopati Derneği - 3)
 6. 2015 İzmir : Enfeksiyon Hastalıkları ve Homeopati (Klasik Homeopati Derneği - 1)
 7. 2016 İstanbul : Ruh Sağlığı ve Homeopati (Homeopati Derneği - 4)
 8. 2016 İstanbul : Pediatri ve Homeopati (Klasik Homeopati Derneği - 2)
 9. 2017 İstanbul : Homeopati İle Büyümek (Homeopati Derneği -5)
 10. 2017 Bruge : Merging of Methods (Homeopathy One -1)
 11. 2018 İstanbul : Uluslararası Geleneksel Ve Tamamlatıcı Tıp Kongresi (T.C. Sağlık Bakanlığı -1)

Bugüne kadar dersine katıldığım öğretmenler:

(Kongrelerde dinlediğim kısa oturumlar hariç, uzaktan online olarak aldığım dersler dahil, tanışma sırasına göre)

 • Dr. Günnür Başar
 • Dr. Natalia Tzima ve Vet. Dina Beltekou
 • Dr. Maria Arvaniti
 • Rita Kaya
 • Dr. Hartmuth Horn
 • Dr. Dimitrios Soulis
 • Dr. Vangelis A. Zafeiriou
 • Dr. Muhammad Shafi Khan
 • Gudrun Thielmann ve Suzan de Cramer
 • Dr. Dimitrios Oikonomakos
 • Dr. Dora Pachova
 • Joseph Kellerstein
 • David Little
 • Dr. Edouard Broussalian
 • Mike Bridger (CHE)
 • Dr. Samir Chaukkar
 • Dr. Divya Chhabra
 • Dr. Eric Udel, Pearlyn Goodman-Herrick
 • Jeremy Sherr
 • Shilpa Bhouraskar
 • Kate Birch
 • Frans Vermeulen ve Linda Johnston
 • Dr. Roberto Petrucci
 • Dr. Farouk Master
 • Dr. Alok Pareek
 • Dr. Daniel Cook
 • Dr. Rajan Sankaran
 • Ecz. Tony Pinkus (Ainsworth)

Facebook (Sayfa ve Grup)

facebook'taki, English Speaking Homeopathic Community of Turkey grubu, sadece iyi derecede ingilizce bilen ve sadece homeopati eğitiminde ilerlemiş veya tamamlamış kişiler içindir, sağlığını kendi başına düzeltmek isteyenler ya da homeopatiyi merak edenler için değildir. Grubun amacı Türkiye'deki homeopatlar ile yurtdışındaki homeopatları iletişim halinde tutmak ve ileri düzey homeopati bilgilerini paylaşmaktır. Grubun yazışma dili ingilizcedir. facebook'ta yazışma dili Türkçe olan ve homeopati ile ilgilenen herkese açık olan gruplar bulunmaktadır. facebook'ta homeopati kelimesi ile arama yaparak herkese açık gruplarımıza ulaşabilirsiniz. Derneklerin iletişim bilgileri ve facebook grupları ilk kitabımın örnek sayfalarında yer almaktadır.

Vimeo (Video)

Homeopati: Temel Bilgiler (1,5 saat ders)


Blogger (Blog)

Homeopati Öğreniyorum (artık güncellemiyorum)

Sway (Sunum-Makale)

 1. Homeopati Ucuz Etkili Doğal Bir Tedavi Metodudur.
 2. Homeopati Bilimsel mi?
 3. İyi Homeopat Nasıl Belli Olur?
 4. Homeopati ve Ağız Sağlığı
 5. Homeopati Alternatif midir, Tamamlayıcı mıdır?
 6. Homeopatik İlaçları Nereden Bulurum?
 7. Homeopatide Miazma Ne Demek?
 8. Miazma Kişilerde Kendini Nasıl İfade Eder?
 9. Homeopatik İlaçlar Hakkında.
 10. Homeopati İlişkilerimizi Düzeltebilir mi?
 11. Kaç Çeşit Homeopati Var?
 12. Homeopati Sizi Daha Güzel, Daha Yakışıklı, Daha Çekici, Daha Zeki Yapabilir mi?
 13. Homeopatik Tedavimde İşler Yolunda Gidiyor mu?
 14. Homeopati İslami İnançlara Uygun Bir Tedavi mi?
 15. Kış geliyor, hastalıklardan nasıl korunalım?
 16. Doktorlar benzerin benzeri iyileştirdiğini nasıl keşfettiler?
 17. İyi bir homeopat olmak neden çok zor?
 18. Sağlığı satın alamazsınız, onu hak etmeniz gerekir.
 19. Nedir bu frekans olayı?
 20. "Hastalık yok, hasta var" aslında ne anlama geliyor?
 21. Neden analizlerimi Vithoulkas Compass programı ile yapıyorum?
 22. Homeopatide, yapısal tedavi nedir?
 23. Bir filmin karakterleri nasıl daha gerçekçi yaratılır?
 24. Kanal tedavili ve apseli azı dişimi antibiyotik kullanmadan nasıl çektirdim?
 25. Probiotikler: Can dostlarımız
 26. Homeopatik ilaçların yan etkisi var mı yok mu?
 27. Ayurvedaya göre nasıl beslenmeliyiz?
 28. Kim gerzek, kim cahil, kim kurnaz?
 29. Vithoulkas ile 2. reçeteleme
 30. Vithoulkas'a göre; homeopatik tedavinin işe yaramadığı durumlar nelerdir? 
 31. David Little ile 2. reçeteleme
 32. Homeopathy-One oluşumu hakkında
 33. Sankaran'a göre anemnez almak: 8 kutu tekniği
 34. Kronik Yorgunluk - 1
 35. Kronik Yorgunluk - 2
 36. Kronik Yorgunluk - 3
 37. Hangi Homeopati Yazılımını Kullanayım?
 38. Homeopati Kolay mı?


VİTAMİNGİLLER (Podcast : internetten sesli yayın)

Seriyi tamamladığımızda yaklaşık 16 saat süren temel bir homeopati eğitimi almış olacaksınız. İlk sezonda sadece teori. İkinci sezonda sadece ilk yardım ilaçları hakkında bilgiler verdik. 


SEZON 1 - 2016 Mart-Mayıs (TEORİ)

SEZON 2 - 2016 Kasım-2017 Ocak (23 çeşit İLAÇ BİLGİSİ)

SEZON 3 : TÜRKİYE'NİN HOMEOPATLARI (her homeopatımızı tanıtıyoruz)

Programa katılmak için:

a) Tanıtım dosyamızı okuyunuz.

b) Sizi tanıtan künye sayfanızı doldurup Serdar Büyüközer'e yollayınız.

Tanıttığımız homeopatların listesine ulaşmak için:  www.woto.com/homeopat


 KİTAPLARIM

Online almak istemiyorsanız kitapçınıza getirttirebilirsiniz.

(Ama online almak daha ucuz ve iki kitabı birden aldığınızda çoğu sitede ücretsiz kargo kampanyasından yararlanabilirsiniz. Aslında kitaplarıma çok sayıda kitapevinin online satış mağazası üzerinden ulaşabilirsiniz ancak ilan edilen liste fiyatının çok üzerinde satan kitapevleri tespit ettiğim için onları duyurmaktan vazgeçtim. Kitaplarımın liste fiyatı 30 ve 80 TL. Aşağıda linkini paylaştığım satıcılar her zaman önerilen fiyatları koruyorlar veya altında satıyorlar. Sadece KitapAvrupa sitesi Türkiye dışında satış yaptığı için yurtdışından kitabıma ulaşmak isteyenlere ulaşabilmek için satış fiyatı daha yüksek olmasına rağmen paylaştım. Homeopati Türkiye'de az bilindiği için şimdilik homeopati kitaplarını kitapçı raflarında görmek pek kolay değil. Bu engeli biraz olsun aşabilmek için kitaplarımın örnek sayfalarını hemen şimdi PDF olarak bilgisayarınıza veya telefonunuza indirip görebilirsiniz.)


Formsante Pozitif Dergisinde (2016/2) yayınlanan değerlendirme:


İLK KİTABIM, HOMEOPATİ İLE İLK KEZ TANIŞACAKLAR İÇİN.

 Homeopatik İlk Yardım Kitabını alabileceğiniz online kitap satış mağazaları 


  İKİNCİ KİTABIM, HOMEOPATİYİ DERİNLEMESİNE ÖĞRENMEK İSTEYENLER İÇİN.

  Bu kitapta homeopatik teoriyi bizzat homeopatiyi keşfeden Dr. Samuel Hahnemann ve homeopatinin gelişimine çok büyük katkı yapmış olan Dr. James Tyler Kent  anlatıyor. Ben hem çeviri dilini günümüz Türkçe'sine uyarlayarak, hem de yaptığım yorumlarla konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı oluyorum.

  Bu kitap yayınevinde tükendi! Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkürler. Kısa vadede yeniden basmayı düşünmüyorum, belki kışa doğru. Ya da 2019 da. Benim elimde de yok, tek tük kitap satıcılarında belki bulabilirsiniz, eğer stoklu çalışıyorlarsa.


   Tıbbın Özü kitabını alabileceğiniz online kitap satış mağazaları    

  N11 sitesinde kitabım için yazılmış bir yorum.

  -07.09.2016 :  SERDAR BÜYÜKÖZER'İN MODERN TIBBA EN BÜYÜK KATKISI, TABULARI YERLE BİR EDEN HARİKA BİR DÖKÜMAN. HER TIP AKADEMİSYENİNİN İNCELEMESİ GEREKEN BİR ESER.    Beslenme ve yaşam tarzı konusunda ek bilgi için:  


  Aşı olalım mı, olmayalım mı?

  Aşıların yararlarını bugüne kadar herkes size anlattı ama aşıların ne kadar zararlı olabileceğini maalesef kimse anlatmıyor. Ben de anlatmayacağım ama kendi araştırmanızı yapabilmeniz için bazı kaynaklar paylaşacağım.

  İngilizce


    Homeopati hakkında başka kaynaklar 


    Tavsiye ettiğim sağlık kitapları  

  Beslenme:

  Ruh sağlığı :

  Homeopati kitapları :